«Στο χωριό στο Καρπενήσι έχω τσέλιγκα κουμπάρο. Μια μικρή του έχω βαφτίσει την πεντάμορφη τη Μάρω», λέει το δημώδες άσμα που τραγουδούσαμε μικροί στο σχολείο. Και να το! Σε ένα χιλιόμετρο στις νότιες πλαγιές του Βελουχιού βρίσκεται πνιγμένο στα έλατα, τα πεύκα και τις καστανιές, ορμητήριο για επισκέψεις στην πράσινη φύση και στα χωριά που στολίζουν τις πλαγιές, όπως οι Κορυσχάδες, ένας διατηρητέος οικισμός με παλιά αρχοντικά, κυκλωμένος από έλατα. Πέρα από την ομορφιά τους, οι Κορυσχάδες και τα αρχαία ερείπιά τους, έχουν ιδιαίτερη θέση στην ιστορία της σύγχρονης Ελλάδας αφού στη διάρκεια της γερμανικής κατοχής ήταν η έδρα της Ελεύθερης Ελλάδας.
Συμπληρώνουμε την περιήγησή μας στη Στερεά Ελλάδα με το νομό Φθιώτιδας, που είναι γεμάτος ορεινές και παραλιακές ομορφιές, γεμάτος αξιόλογα μοναστήρια, διαθέτοντας κι' αυτός τα ιαματικά νερά του και ένα μυθολογικό και ιστορικό πλούτο καθώς και παγκοσμίως φημισμένα ηρωικά μέρη, όπως οι Θερμοπύλες και ο Γοργοπόταμος. Εδώ, 7 χλμ. νοτιοανατολικά της Λαμίας, που είναι η πρωτεύουσα του νομού, στέκει η φημισμένη από τον Β' παγκόσμιο πόλεμο γέφυρα του Γοργοπόταμου, που ανατινάχθηκε από τις ενωμένες συμμαχικές δυνάμεις το 1944 και θεωρείται το μεγαλύτερο σαμποτάζ στην κατεχόμενη Ευρώπη, κάτι ανάλογο με την ανατίναξη της περίφημης γέφυρας του ποταμού Κβάι στην εξωτική Ταϋλάνδη.
Δυτικά της Λαμίας, στις πλαγιές της Οίτης, ανάμεσα σε βελανιδιές, πεύκα και πλατάνια και με πανοραμική θέα στον κάμπο της Λαμίας, έως την παραλία της Αγίας Μαρίνας βρίσκεται η Υπάτη, ενώ εκεί κοντά είναι και το χωριό Λουτρά Υπάτης, άλλο ένα ελληνικό μέρος φημισμένο για τα ιαματικά νερά του.
< Προηγούμενο | Επόμενο > |
---|